sobota, 5 października 2013

Dyskusja? Czyli bardzo krótka rozprawa na temat naszego ojczystego języka i chęć poznania Waszego zdania.

Pisząc wczorajszą recenzję, nasunęła mi się myśl, którą chciałabym przedyskutować. Chodzi mi o długi i szeroki jak Wisła temat, jakim jest język polski. Zauważyłam, że ostatnio przywiązuje się do poprawności językowej coraz mniejszą wagę. Ludzie coraz mniej czytają, przez co mają ubogie słownictwo, a kiedy już czytają, w książce dostają byka na byku. 

Ja sama staram się jak mogę, żeby swoje słownictwo wzbogacać, kiedy czegoś nie wiem – odwiedzam poradnię językową PWN (genialne źródło swoją drogą), bo zwyczajnie głupio mi być Polką i nie mówić/pisać poprawnie we własnym języku. Dlatego okropnie wkurza mnie, kiedy rozmawiam/piszę z kimś, kto robi potworne byki i tłumaczy się „dyslekcją”, przy okazji mając do mnie pretensje za wytknięcie błędu. Takie tłumaczenie to jak płachta na byka, bo wtedy już wiem, że osoba ta nie tylko nie jest dyslektykiem, ale też oszustem, gdyż z moich skromnych informacji na ten temat wynika, że osoby borykające się z dysleksją chodzą do poradni i ĆWICZĄ, żeby tych błędów jednak nie robić. A tu przychodzi mi taki śmierdzący leń, mówiąc o swojej „dyslekcji” i uważa, że zwalnia go to od jakiejkolwiek odpowiedzialności za to, co mówi i pisze. Osobiście nie uważam, żeby wytknięcie błędu było jakimś szczególnym nietaktem. Jak się to zrobi raz i porządnie, to są szanse, że takiemu „dyslektykowi” zrobi się na tyle głupio i niezręcznie, że kolejnym razem przypomni sobie, jak się czuł w tej sytuacji i błędu nie zrobi. Piszę w cudzysłowie, bo dyslektyk z prawdziwego zdarzenia nie tylko się nie obrazi, ale jeszcze podziękuje i poprosi, żeby robić to częściej (przynajmniej ci, których znam).

Wrócę jednak do książek. Naprawdę boli mnie, że odwala się taką fuszerkę. Byłabym w stanie zrozumieć, gdyby książki były za darmo, albo kosztowały jakieś marne grosze, ale wszyscy wiemy, że tak nie jest. Jakby nie patrzeć, płacimy za to, żeby to czytadło miało ręce i nogi, więc naprawdę nie chcę czytać o tym, jak ktoś „zrozumiał coś opatrznie”, albo „otwarł drzwi i rozglądnął się po pokoju”. To, że Word tego nie podkreśli, nie znaczy, że nie ma błędu, no tak czy nie? 

Co sądzicie?

6 komentarzy:

 1. Mój brat jest dyslektykiem, a to on zwykle mnie poprawia ;) To jest choroba, którą da się w dużym stopniu zniwelować - wystarczy troszkę poczytać, posprawdzać pisownię w słownikach. Niestety trudno mi powiedzieć które błędy w książkach przeszkadzają najbardziej, gdyż większości z nich nie jestem w stanie wychwycić. Moja znajomość poprawnej polszczyzny stoi na niskim poziomie, a jeśli książka czyta się szybko i lekko, nie mam nawet czasu na rozważanie, czy konkretne słowo zostało użyte w błędnym kontekście. Jasne jest jednak, że wolałbym, żeby tych błędów tam nie było, ale cóż...

  OdpowiedzUsuń
 2. No rzeczywiście, to przykre, że takie błędy trafiają się w książkach.
  Co do ludzi, którzy robią błędy i wykręcają się dysleksją to zwyczajni deble, tępaki, kretyni i lenie, a nie ludzie chorzy. Ja najczęściej mam do czynienia z takimi ludźmi na różnego rodzaju forach.

  Jednym słowem przez to, że ludzie nie czytają zwyczajnie idiocieją. Ale coś tak mi się wydaje, że lepiej nie będzie.

  OdpowiedzUsuń
 3. Kto płaci ludziom za korektę do cholery? Bardzo mnie to denerwuję. Samej zdarza mi się popełniać błędy, na pewno interpunkcyjne, bo choćbym nie wiem jak się pilnowała, to mi przecinki wariują, ale wydaje mi się, że ludzie, którzy dużo czytają, popełniają o wiele mniej błędów w pisaniu lub nawet w mówieniu - też się może zdarzyć. Po prostu wzrokowo się zapamiętuje.

  Hej, czemu usunęłaś wczorajszego (?) posta? :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Post i tak był do kasacji (tak w nim przynajmniej napisałam ;)), a nie chcę mieć bałaganu w każdym poście, jaki napiszę. Recenzja "Ostatniej..." mi wystarczy ;)

   Usuń
 4. Zgadzam się całkowicie! Staram się nie należeć do "grammar police", ale zwyczajnie omijam blogi czy inne miejsca, gdzie mówi się niepoprawnie. Ze swoją siostrą mam umowę, że poprawiam ją, kiedy mowi czy pisze źle i jest mi za to wdzięczna.

  I absolutnie uważam, że biorąc pod uwagę polskie zarobki, książki kosztują ciężką kasę i powinny być poprawne językowo.

  I jeszcze jedno: założyłam swojego bloga właśnie dlatego, że jakiś anonim sarkastycznie nakazał mi :założyć swojego bloga i tam sobie pisać superpoprawnie". Chyba miało to być złośliwe, ale posłuchałam. ;)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Widzisz, mi w komentarzach zostało nakazane, żeby wysyłać wszelkie błędy znalezione w książce do wydawnictw, bo tylko wtedy będzie z moich recenzji jakiś pożytek, więc może tak zacznę robić :D

   Usuń

Zostaw po sobie ślad, wszelkie komentarze są bardzo mile widziane :)

linkwithin

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...